Blog

Tu nájdete novinky zo sveta životného prostredia ekológie a mnoho iného.

15 Hned po realizácii

O tom ako vyrástla ďalšia krásna ekočistička v Malej Lehote…

07.04.2015
Ako už názov napovedá tento príbeh bude o ekočističke v krásnej obci Malá Lehota neďaleko mesta Nová Baňa. Investorkou bola p. Dana, ktorá je majiteľkou drevodomu v tejto obci. Vzhľadom na  víziu svojej ekofarmy p. Dana nad iným riešením ako je ekočistička ani nerozmýšlala.

A tak sme začali pracovať …

V prvý deň dorazil na miesto Filip, ktorý koordinoval prácu bágristu podľa našich požiadaviek. Bolo treba vykopať drážku v zemi, v ktorej sme osadili potrubie a dostali vodu zo septika do čističky. Po tomto výkope nasledovalo kopanie hlavného poľa, v ktorom sa už deje všetko to podstatné. Takže to bol začiatok. Filip mal v pláne sa vrátiť podvečer na Liptov, ale bolo mu ponúknuté prenocovanie (ako aj nám ostatným po nasledujúce dni ) a tak strávil pekný večer s p. Danou a jej manželom pri pohári vínka.

 

A na druhý deň sme prišli my ostatní  …. ja Lukáš, Vargi, Adam a Dominik, ktorý nás priviezol aj so všetkým matrošom na realizáciu. Nastavili sme statívy na foťák kvôli dokumentácii, zapli sme repráky a šup do práce.  Prvú vec, ktorú sme museli spraviť bolo zhutnenie podlažia pomocou novej žabky z ktorej mal Filip neskutočnú radosť. No ako keď si kúpite novú motorku či bicykeľ. Ďalším krokom bolo zarovnanie a zahladenie stien jamy, pri ktorom sme vypadali ako majstri v robení hlinených omietok, keďže sme jemne namáčali steny a packali to rukami. Nasledovalo pospájanie a osadenie PVC rúr od speptika po začiatok čističky.Ďalej na rad prišla geotextília. Jamu sme pekne vystlali geotextíliou pre ochranu kaučukovej fólie. A mohli sme pokladať fóliu …. Všetko išlo ako pomasle akurát sme ďalšiu vrstvu geotextílie a zatápanie bazéna robili pri umelom osvetlení.

 

Pred-po

 

Nasledujúci deň sme začali s vynikajúcimi raňajkami od pani domácej. Keďže všetko šlo podľa plánu na rade bolo osadenie rúr, ktoré slúžia na rovnomerné rozptýlenie odpadovej vody v koreňovom poli a následný odtok. Ďalej bolo na rade osadenie revíznej šachty za čističku.  Rúry a šachta osadené, môžme zasýpať ….. Väčšinu dňa sme strávili s úsmevom na tvári a pokrývkou na hlave prepravou štrku z bodu A do bodu B . Viete si predstaviť ako sa pri tom narobíte a ešte k tomu keď je na slnku 35 stupňov. Tieto aktivity nám zabrali celý deň a tak sme sa znova po skvelej večeri od pani domácej pobrali spať

 

10494588_790608000983782_7446038101374500923_n

 

A je tu posledný finálny deň … Tento deň začal netradične skvelými raňajkami. Pozemok p. Dany sa nachádza v miernom svahu, takže bolo za potreby spraviť nad čističkou oporný múr, ktorý bude chrániť čističku pred prípadným zosunom pôdy pri veľkých dažďoch. Tento múrik bol postavený z betónových H tvárnic. Postavili sme ho za pár hodín a medzitým ostatní postavili suchý múrik, ktorý dokonale ladí s čističkou. Po postavení múrikov sme okolie čističky dozdobili veľkými kameňmi a nasledovalo sadenie rastlín. Išlo o finále, ktoré sme si my aj p.Dana s manželom patrične užívali. Čistička dostávala finálnu podobu a tadá, a ďalšia ekočistička je na svete.

 

 

 

 

 

 

 

10553373_4499151894092_5416686544651163069_n

 

Tento projekt bol pre nás prínosom nie len preto, že sme postavili ďalšiu ekočističku ale aj preto, že sme spoznali skvelých ľudí ako bola p. Dana a jej mažel. Po celú dobu realizácie nám robili príjemnú spoločnosť a starali sa o nás, či už išlo o prísun tekutín počas horúcich letných dní, skvelé raňajky a večere , poobedné kávičky na terase apod. Všetci červení ako paradajky po celodenných opalovaniach sa spokojní vraciame domov na Liptov.

 

 

 

 

 

15 Hned po realizácii

 

Veríme, že takýchto realizácii bude stále viac a že ekočistička bude p. Dane slúžiť navždy.

 

Autor : Lukáš