Blog

Tu nájdete novinky zo sveta životného prostredia ekológie a mnoho iného.

1

Použi filter a buď v pohode…

07.04.2015
Uvažovali ste niekedy o tom, prečo by sa mala vody filtrovať? Prečo je to potrebné?

Človeku napadne ako prvé kvôli zdraviu.

Samozrejme je to prioritou, pretože usadeniny, ktoré vypijeme vo vode sa nám ukladajú v organizme a môžu nám spôsobiť zdravotné komplikácie. No, je to len jeden z dôvodov prečo namontovať filtre mechanických častíc.

 

V domácnosti používame množstvo zariadení ktoré potrebujú pre svoj chod eliminovať výskyt  drobných častíc ako štrk, piesok, usadeniny. Keď sa takéto častice dostanú do predmetov ako napríklad vodovodné batérie, a spôsobia tak poškodenie v premiešavacom mechanizme tzv. kartuši. Oprava batérie znamená vymeniť zlý diel za nový. Ak máte drahé termostatické alebo senzorové batérie, tak náhradný diel Vás bude stáť minimálne toľko, čo súprava filtrov mechanických častíc. Dôležité je použitie rohových ventilov so sitkom minimálne s veľkosťou očiek 500mikrónov. Tak viete zabezpečiť dlhšiu životnosť batérií a dodržať servisné podmienky výrobcov batérií.

3

Ďalším zariadením, ktoré vieme ochrániť, sú napúšťacie a vypúšťacie ventily vo WC nádržkách. Membrány a tesnenia v týchto zariadeniach sa zničia pri kontakte s nečistotami. Predfiltrovaním sa vieme vyhnúť výmene, zásahu servisného technika, strate času a financií.

Na trhu sú dostupné filtračné nádoby, ktoré sa montujú na hlavný prívod pitnej vody. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach od malých 5“ určených do bytov, až po 20“ pre  veľké  priemyselné budovy. Tak isto aj vložky do týchto filtrov sú rôznych veľkostí, či priepustnosti. Dostupné sú vložky od 50mcr po 1mcr.

Filter je potrebné namontovať na začiatok vodovodného potrubia. Do šachty alebo za hlavný ventil v objekte. Typ dvojitého filtra, ktorý je na obrázku dokáže vysoko efektívne odstrániť nečistoty. Do prvej banky treba vložiť filtračnú vložku s umývateľnou sieťkou ktorá zachytí väčšie nečistoty. Do druhej  tú ktorá zachytí tie najmenšie. Do filtrov je možné použiť aj iné typy filtračných vložiek ako sú napr. vložky naplnené živicami pre aktívnu úpravu fyzikálno-chemických parametrov vody, uhlíkový filter ktorí nám vie zredukovať chlór, vylepšiť chuť, odstrániť zápach, pescitídy a iné.

Pokiaľ si chceme poradiť s tvrdou vodou musíme ísť na to inak. Pre zdravie človeka je stredne tvrdá voda zdravá. Obsahuje minerály a prvky ktoré naše telo potrebuje. No pre zariadenia v domácnosti je ničiteľ. Nánosy kalu a usadenín napríklad v bojleri spôsobujú, že vyhrievacia elektrická špirála sa musí dlho nahrievať kým odovzdá teplo cez usadeniny. Takto spotrebuje veľa elektrickej energie a to tam, kde ju vôbec netreba. Často sa stane že pri prehriatí jednoducho odíde. Tak isto to funguje aj v špirálach v práčke alebo v umývačke riadu. Ak chceme ochrániť zariadenia je vhodné nainštalovať filter ktorý obsahuje katexovú živicu. Tvrdosť odstraňuje nahradením iónov vápnika a horčíka iónmi sodíka. Takýto filter sa musí regenerovať prostredníctvom soľného roztoku. Celý proces je riadení automaticky. Filter musí byť napojený na elektrickú energiu a odpad vody. Ich údržba je jednoduchá raz za čas treba doplniť do zariadenia soľné tablety. Je to bezpečný a ekologický proces zmäkčenia vody oproti filtrom s kryštálmi polyfosfátu. Polyfosfáty spôsobujú v potrubí rast baktérií ako napr. legionela. V prírode vo vodách spôsobujú rast rias ktoré berú vode kyslík. V moriach sa zas kvôli zvýšeniu fosfátov množia medúzy ktoré požierajú a ničia koralové útesy. Z dlhodobého hľadiska je použitie polyfosfátov veľmi neprijateľné voči prírode.

2

Filtrácia vody je dôležitá a nemali by sme ju zanedbávať. Veď ide o naše zdravie, peniaze, čas či krásnu prírodu.

 

Verím, že Vám môj príspevok pomôže pochopiť význam filtrácie.

 

 

Napísal Vladimír Baďo