Blog

Tu nájdete novinky zo sveta životného prostredia ekológie a mnoho iného.

servis

HOW ITS MADE – servis koreňovej čistiarne(ekočističky)

11.03.2015
Ako zoservisovať koreňovú čističku pre 4 ľudí za 2hodiny.

Koreňovú čističku som servisoval už štvrtý rok a už štvrtý rok, funguje bez problémov.

Servisovať alebo pripraviť ekočističku na zimu nie je vôbec náročná práca. Budete nato potrebovať

jednoduché náradie, trochu času a chuť do práce.

Na začiatok si môžeme povedať čo budeme potrebovať :

-predlžovačku
-hrable
-vidly
-ručné alebo elektrické nožnice
-vysávač lístia

Odporúčam Vám používať elektrické nožnice, predtým som rastliny strihal ručnými, je to zdĺhavejšie a náročnejšie, elektrickými nožnicami ekočističku zostriháte za necelú hodinu. Cena je 50 EURO. Pri ručnej práci to niekedy môže trvať aj štyri hodiny. Tiež vysávač na lístie je iba na vysatie lístkov z trávnika.

Zhrnieme si to – 

nožnice elektrické alebo ručné
hrable
kábel a chuť do práce.

servis cisticky

Ak Vám počasie praje môžeme začať. Kedy môžem ekočističku zostrihať?
Ak rastliny vyzerajú ešte k svetu a nevednú môžete ich kľudne nechať až do konca novembra, alebo po prvý sneh a poriadne mrazy. No spravte to najneskôr do konca mesiaca november, aby vás neprekvapila zima. Teraz k samotnej práci, je to úplne jednoduché a dokáže to každý.

Celý servis ekočističky spočíva v zostihaní močiarnych rastlín po celom koreňovom poli.

Rastliny zostrihávajte cca 10-20 cm nad úrovňou štrku podľa toho, ako Vám to pôjde, či už s elektickými alebo ručnými nožnicami. Výška zastrihnutia rastlín nehrá žiadnu rolu. Pretože rastliny na jar budú vyrastať zase od začiatku. Zbytočne by to v čističke nevyzeralo dobre, hliny na jar ich dlhé stonky, listy a podobne. Čo s odpadom ktorý Vám ostane? – listy, stonky a podobne. Kto si chce prácu uľahčit môže celú čističku zostrihať. Zostrihané listy a konáre následne nechať voľne pohodené  v koreňovom poli. IMG_7431

Ja som sa so servisom ekočističky trošku vyhral. Niektoré časti rastlín som vyviezol na kompost. A časť rastlín som nechal v ekočističke, ktoré som vodorovne poukladal na jej povrch. Mohol by som to len skosiť, ale vyzeralo by to neesteticky. Vyzeralo by to ako kopa lístia. Preto som si s tým dal viac námahy, ako keby som vystlal ekočističky jej vlasnými listami. Skosené časti rastlín určite aspoň 50% z celkového množstva nechávajte na koreňovej čističke z dôvoduveľkých mrazov (-20), aby jej povrch nepremŕzal. No, nezabudnite ich na jar odstrániť. Z jednej ekočističky ročne nazbierate za jeden vozík listov, stoniek a podobne, ktoré sú presne také isté, ako vaša tráva z pokoseného trávnika. Preto môžu ísť kľudne na kompost, zberný dvor a podobne. Môžete si to rozdeliť. Časť listov vyhodíte pri zimnom servise a druhú časť pri jarnom. Keď budete vyhazovať zimnú perinu ekočističky tvorenú z jej rastlín.

 

Takto pripravená ekočistička zvládne aj tú najprudkejšiu zimu.IMG_7553

Nakoniec by som Vám určite odporučil elektrické nožnice ktoré ma milo prekvapili a skrátia Vám servis vašej čističky zo 4 hodín ručnými nožnicami, prípadne nožíkmi na hodinu.

Prajem Vám veľa úspešných servisov vašej Ekočističky. 😀