Domov
    Kategórie
    Košík
    Obľúbené
    Profil

    Nápad za milión: Mladý Lipták prerazil s návrhom ekologického čistenia odpadovej vody

    1. 6. 2024
    logo_design_ekocisticky.png

    Nápad mladého Liptáka Adama Krakovského (22) valcuje medzinárodné súťaže. Jeho ekologické čistiarne prinášajú uznanie odbornej i podnikateľskej verejnosti. Zariadenie však oceňujú najmä obce a domácnosti, ktorým ročne ušetrí aj niekoľko stoviek eur.

    Ako študent Strednej odbornej školy stavebnej v Liptovskom Mikuláši sa chcel Adam Krakovský zapojiť do súťaže stredoškolský podnikateľský zámer. „Najprv som uvažoval nad niečím z oblasti stavebníctva. Chcel som však svoje podnikanie začať v niečom, čo budú ľudia neustále potrebovať. Vtedy som priešiel na to, že voda je práve tá surovina, ktorá je pre človeka nenahraditeľná. Inšpirovaný zahraničím som sa pustil do projektovania domácích ekočistiarní,“ zaspomínal si Adam na svoje začiatky.

    Úspech nenechal na seba dlho čakať. Ešte ako 19-ročný mladý muž sa objavil v časopise Forbes v rebríčku 30-tich nádejí slovenského biznisu. V minuloročnej medzinárodnej súťaži Social Impact Awards jeho ekočističky zvíťazili a získali nielen uznanie poroty, ale aj cenu sympatie. Z húževnatého študenta sa tak vyprofiloval úspešný podnikateľ.

    Šetrí náklady a energie

    Čistiareň, ktorú si môže ktokoľvek vybudovať vo svojej záhrade, funguje na princípe bez použitia elektrickej energie a prirodzene zapadá do prostredia. „Je to akýsi izolovaný bazén, v ktorom sa zadržiava odpadová voda, aby nevsakovala do prostredia. Bazén sa vysype štrkom a nasadia sa do neho rôzne druhy močiarnych a bahenných rastlín. V spolupráci s anaeróbnymi baktériemi prirodzene čistia odpadovú vodu. Rastliny stačí raz do roka skosiť,“vysvetľuje mechanizmus čistenia.

    „Prevádzka bežnej chemickej čističky vyžaduje vyššie prevádzkové náklady, výdavky na elektrickú energiu, nehovoriac o nákupe náhradných dielov. Investícia do ekočističky sa majiteľovi vráti do piatich rokov,“ dodal mladý Lipták.

    Projekt z Liptova môže nahradiť až 70 percent úžitkovej vody v domácnosti. „Jeden človek minie denne priemerne 140 litrov vody. Na pitie a varenie potrebuje asi len 4 až 7 litrov. Často v domácnostiach zbytočne splachujeme pitnou vodou,“ prízvukuje. Systém by podľa autora mohol nahradiť predražené odkanalizovanie celých obcí.

    Prototyp má vo svojej záhrade

    Nápad najprv otestoval vo svojej záhrade v rodnej Ivachnovej. Postupne vznikajú ďalšie na celom území Slovenska. „Takýto typ čističiek bežne používajú domácnosti napríklad v Nemecku. My sme do našich vložili ešte vlastné know-how,“ dodal Adam Krakovský.